Zabawka Dla Roczniaka i Siedmiolatka? Sprawdź Moją Listę

W sumie to mój blog ani parentingowy, ani lifestylowy, ale ten temat chętnie poruszam, ponieważ wiem, że czyta mnie sporo młodych mam i chcę poruszać tematykę nadmiernego konsumpcjonizmu wśród dzieci, a raczej ich rodziców. W grudniu, w tym artykule obiecałam, że zrobię zestawienie zabawek, którymi może się bawić roczne i siedmioletnie dziecko.

Mądry zamek

mądry zamekParę drewienek i książeczka, co w nim takiego niezwykłego? W książeczce według poziomu trudności mamy zadanie, ułożyć zamek według wzoru. Są zadania z którymi z niewielką pomocą poradzi sobie 2,5 latek i są zadania, które uszczęśliwią niejednego…rodzica. To jest gra z tych w które rodzice sami lubią sobie pograć jak dzieciakom się znudzi. U nas mądrym zamkiem bawi się najmłodsza, niespełna roczna latorośl. Próbuje wkładać wieże w otwory ćwicząc małą motorykę, albo układać klocki jeden na drugim. Takiemu małemu dzieciakowi dajemy oczywiście tylko drewniane elementy, książeczkę odkładamy poza zasięgiem łapek, jak małemu się nudzi i odchodzi do innej zabawki, bierzemy książeczkę i próbujemy rozwiązać chociaż jedną zagadkę, żeby nie było, że matka na macierzu to tylko kupy i kaszki :) Grę można spokojnie kupić dziecku od pół roku do wieku szkolnego. Jakość wykonania na najwyższym poziomie, jak większość gier firmy Granna.

Masterlogic

gry logiczneJedna osoba wymyśla wzór, druga musi go odgadnąć, odpowiedzi sugerujemy wpinając odpowiedni kolor obok. Biały oznacza trafiony kolor, czarny, że kolor jest ok, ale nie na swoim miejscu. Gra niby dla dziecka w wieku szkolnym…ale według kreatywnej mamy korpoludka nadaje się już dla dziecka od 1,5 roku (pod warunkiem, że dziecko nie ładuje małych elementów do buzi). My na początku segregowałyśmy koraliki według koloru do miseczek, wpinałyśmy taki kolor o jaki poprosiłam (tu też genialne ćwiczenie małej motoryki i chwytu szczypcowego), później prosiłam o powtórzenie takiego samego wzoru jaki ja zrobiłam, czy robiłam całe rzędy w jednolitym kolorze popełniając gdzieniegdzie błędy, a młoda musiała je wyłapać. Swego czasu to była jedna z ulubionych zabawek, często lubiła się nią również bawić sama, coś przesypywała, coś wpinała. Jakoś wykonania również świetna, minusem jest, że nie ma fajnego przechowywania wpinek, tylko trzeba je wrzucać do małych woreczków strunowych, co jednak jeśli bardzo chcemy, możemy wykorzystać jako zaletę, czyli na końcu sprzątamy i segregujemy koraliki.

Mata wodna

mata wodna

U nas nieprzerwanie użytkowana od trzech lat. Zasada polega na tym, że przykładając coś mokrego do maty pojawiają się wzory, po czasie mata schnie. Zawsze zabieramy ją ze sobą jak idziemy „w gości”. Nie ma spiny, że dziecko coś porysuje, czy obije. W najgorszym wypadku jak nalejemy zbyt dużo wody do pojemniczka, wyleje ją co nie jest jakąś tragedią. My mamy dokładnie taką jak na zdjęciu i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Bez zbędnych dodatków typu melodyjki, za to z fajnymi pieczątkami, mazakami i pędzelkiem.

Lego duplo

zabawki rozwojowe

Plastik, ale bardzo dobrej jakości, zadbany, a w sumie naprawdę ciężko byłoby je uszkodzić, może posłużyć nawet kilku pokoleniom. Konstrukcje z domków może budować już siedzący smyk i szkolny dzieciak, są kompatybilne ze zwykłym duplo, więc jeśli dzieciak będzie lubił budować mogą posłużyć bardzo długo. Budowanie konstrukcji wspiera wyobraźnię przestrzenną. U nas z zestawu jak powyżej powstawały już szpitale, więzienia, szkoły i inne budowle, które stały się podstawą późniejszej zabawy.

Memory

zabawki rozwojowe

Kolejna zabawka na dobre kilka lat. Małym smykom możemy pokazywać karty i uczyć nazewnictwa, można ewentualnie rozsypać 3 pary, brać jedną kartę i poprosić o podanie drugiej karty. Ze starszym dzieckiem gramy tradycyjnie. I po raz kolejny, zadbana zabawka może bawić całą rodzinę długie lata.

Instrumenty

instrumenty dla dzieciTo chyba nie wymaga komentarza :-)

Pacynki

pacynkiO zabawie w teatrzyk pisałam kiedyś również dla portalu Dzieci są ważne. Uważam, że wiele akcesoriów można przygotować samemu, my jako atrakcję na urodziny przygotowałyśmy przedstawienie Trzy świnki, gdzie główne bohaterki zostały wykonane przez nas. Nie były idealne, ale wykonane z sercem i zaangażowaniem. Dla leniwych jest wersja gotowa.

Nawlekaj nie czekaj

gry rozwojowe

Na koniec moja perełka. Wyrób polskiej firmy, produkowany w Polsce w normalnej cenie. Tak, coś takiego istnieje. To gry firmy Alexander. Nawlekaj nie czekaj to gra zręcznościowa, logiczna i pamięciowa w jednym. Założenie tej gry jest takie, że gracze wyciągają kartę z narysowanymi oczkami i mierząc się z czasem z klepsydry muszą nawlec korale w takim samym układzie. Są stopnie trudności, więc ponownie można grać z maluchem i starszakiem. Ilość koralików można dopasować dla gracza w zależności od wieku. My z klepsydrą nie grałyśmy nigdy, bo powodowała tylko frustrację, jednak wykorzystywałyśmy inne warianty tej gry. Najmłodsi również mogą sortować kolory, próbować po prostu nawlekać ćwicząc motorykę małą, robić kulowe węże, wahadła do zderzania się  i inne ćmoje, boje, wiadomo, ile głów, tyle pomysłów. Kulki niestety nie są drewniane, tylko plastikowe, jednak cała gra jest ładnie wykonana. I nie made in China!

Ponad wszystkimi zabawkami najważniejszy jest oczywiście czas wspólnie spędzony. Zabawka jest dodatkiem, ale jeśli już kupujemy, starajmy się wybierać mądrze.