Właśnie Żyjesz Tu i Teraz

ogranicz stres

Nie wczoraj, nie jutro. Teraz. Mam jednak wrażenie, że tak oczywiste prawo dla niektórych jest abstrakcją. Ludzie uwielbiają zadręczać się wspomnieniami, robić sobie wyrzuty sumienia, martwić się o przyszłość. Kobieta, która niegdyś wygrywała konkursy piękności, której piękno przeminęło nadgryzione zębem czasu nie potrafi żyć dniem dzisiejszym, nie dostrzega pięknego zachodu słońca zapatrzona we własną fotografię z okresu młodości. Świadomość, że nie jest już tak piękna boli ją tak bardzo, że nie zauważa otaczającego świata i innych możliwości. Ojciec trójki dzieci siedzący obok syna budującego wieżę z klocków nie potrafi cieszyć się małym-wielkim sukcesem dziecka, jest obecny tylko ciałem, ale jego myśli pogrąża strach przed utratą pracy, niespłaconą hipoteką.

Ale czy natrętne myśli o niespłaconej hipotece pomogą nam ją spłacić?  Czy rozpamiętywanie przeszłości i zadręczanie się pomoże nam rozwiązywać problemy dnia dzisiejszego? Badania pokazują, że 80% problemów, które pojawiły się w naszych głowach nigdy się nie będą miały miejsca. Nie marnujmy czasu, sił i energii na coś co być może się nie wydarzy. Zrobiłeś komuś krzywdę? Nie zadręczaj się, to się już stało, należy do przeszłości, nie masz maszyny czasu. Pomyśl jak możesz to naprawić, zrekompensować czyjeś cierpienie. Martwisz się o to, że w przyszłości może zabraknąć Ci pieniędzy? No niestety, za to nikt Ci nie zapłaci. Lepiej usiądź z kartką papieru i zacznij pracować nad poprawą Twojej sytuacji materialnej, ale koniecznie odrzuć od siebie te natrętne myśli. W niczym Ci to nie pomoże. Jeśli bawisz się z dzieckiem nie przeglądaj fejsów i tłiterów. Czy za dwadzieścia lat wolisz pamiętać, że w 2015 Karolina kupiła sobie pluszową owieczkę w Zakopanem a Łukasz złamał prawą rękę w Cichocinku, czy widok Twojego dziecka bawiącego się w domek i czule całującego pluszaki na dobranoc?

Czas od kiedy rozpocząłeś czytać tego posta do teraz należy już do przeszłości. Wstań, zaparz sobie wyborną herbatę, albo otwórz ulubione piwko trzymane na specjalną okazję i delektuj się. Każda chwila jest specjalną okazją. Bierz życie teraz, nie martwiąc się o przyszłość, nie rozpamiętując przeszłości.

 

  • „Ale czy natrętne myśli o niespłaconej hipotece pomogą nam ją spłacić?” niestety nie, a mogłyby ;)

    • AfterKorpo

      oj tam, oj tam, trzeba być optymistą, pociesz się ,że przynajmniej masz zdolność kredytową, nie każdy ją ma :-)

      • nie mam kredytu :) tak tylko mówię, że fajnie by było, gdyby to tak działało ;)