Profilaktyka To Nie Diagnostyka

Ostatnio na instagramie wdałam się w dyskusję na temat szkodliwości tamponów. W zasadzie to dyskusja rozpoczęła się od profilaktycznego badania cytologicznego. Akcje badania w kierunku wirusa HPV pojawiają się często, młode kobiety tłumnie zmierzają na badania „profilaktyczne”.

hpv i rak szyjki macicy

Wmawia się nam, że jak chodzimy regularnie się badać oznacza to, że o siebie dbamy. No bo przecież wczesne wykrycie choroby to już plus dla nas. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Bagatelizuje się jednak bardzo ważną część profilaktyki jaką jest styl życia. Czy słyszeliście, żeby jakiś lekarz uprzedził Was kiedyś o szkodliwości tamponów, preparatów nawilżających prezerwatywy, albo pigułek antykoncepcyjnych? A tymczasem ryzyko jest duże, w przypadku pigułek antykoncepcyjnych wręcz ogromne o czym możemy się przekonać słysząc od czasu do czasu informację, że jakaś młoda dziewczyna zmarła po zażyciu pigułek. Jedne z najpopularniejszych swego czasu i bardzo często przepisywanych pigułek mogą powodować zakrzepicę żył. W ulotce uprzedzali, ale nie ma się co przejmować, oni muszą tam napisać…

Nie chcę żebyście źle mnie zrozumieli, to nie jest tak, że jak się bzykam z moim mężem to patrzę się w sufit i myślę „kurde, fajnie jest, ale mogę dostać od tego raka”. Chodzi o to, żebyśmy były świadomymi konsumentkami. O tym, że tampony, które zanim trafią do Waszej pochwy poddawane są agresywnym zabiegom chemicznym nikt nie mówi, bo są drogie i mają się sprzedawać. A ten tampon przytula się później do delikatnej śluzówki Waszej pochwy.

Ale kto się będzie przejmował tym, że ten tampon może nam zaszkodzić, przecież co pół roku się badam, więc mogę spać spokojnie.

To nie jest profilaktyka!

A przynajmniej nie taka która powinna być na pierwszym miejscu. A tymczasem dziewczyny z dumą, w ilościach komentarzy niezliczonych, chwalą się tym, że cyklicznie się badają, a fakt, że tampony są szkodliwe został przez autorkę posta nieco wyśmiany. Jak dla mnie to temat poważny, pisałam o nim kiedyś tutaj. Fajnie o tym jak działają na nas podpaski mówi też doktor Jaśkowski na YT.

I nie czepiam się tylko tamponów. Chodzi o wiele aspektów naszego życia. Musimy zdać sobie sprawę, że za nasze zdrowie odpowiada nie lekarz, a my sami. Jeśli my się o siebie nie zatroszczymy to żaden lekarz nam nie pomoże. Przestańmy też wierzyć w jedną magiczną pigułkę, która uzdrowi nasze ciało i cofnie lata zaniedbań. Leki uratowały niejedno życie, ale musimy mieć świadomość, że zdrowy organizm ludzki to samonaprawiająca się maszyna i jeśli wszystko hula ok, nie powinniśmy chorować. Kiedy pojawia się choroba, jest to sygnał od ciała, że coś się dzieje nie tak. Większość leków leczy niestety objawy, a nie szuka się później przyczyn tych chorób. Nie będę się tu wywodziła nad obecnym systemem leczenia pacjentów. Chodzi mi tylko o uświadomienie, że za nasze zdrowie odpowiadamy my sami. Codziennie.

Zadbajmy o siebie profilaktycznie. Codziennie. Interesujmy się tym co wkładamy do ust i innych otworów naszego ciała, tym co wklepujemy w nasza skórę. A jak przekonamy się, że coś nie do końca może służyć naszemu zdrowiu wykluczmy to. Zdroworozsądkowo. Bez obsesji, fanatyzmu i myśli, że „teraz wszystko jest niezdrowe”. Strach i panika są gorsze od chlorowanych tamponów :-)

Zdrówka!