Podpisz Petycję w Obronie Naturalnego Pożywienia

Co może dać mój jeden, maleńki głosik. Pomyślało 38 milionów polaków.
Z głosami w petycjach jest jak z kroplami wody w morzu, czy z ziarenkami piasku na pustyni. Jeden wydaje się być niczym, tysiące mają wielką siłę.
Od dłuższego czasu zwracam uwagę na to co jem. Na początku patrzyłam na wartości odżywcze, szkodliwość zbędnych dodatków chemicznych. Potem jednak uświadomiłam sobie, że na równi z tym co jemy ważne jest to skąd pochodzą nasze produkty.
produkty lokalne3
Czy zauważyliście, że pewne produkty z biegiem lat, zamiast drożeć tanieją? Przykład, niektóre piwa kosztują 1,4 zł, a butelka wody mineralnej o tej samej pojemności 1,80 zł? Czy zastanawiacie się co jest w słoiku z podpisem dżem, w którym owoce stanowią niecałe 40% objętości? Producenci opracowując skład swojego produktu są nastawieni na maksymalny zysk. Ok, każdy kto sprzedaje cokolwiek robi to dla zysku,a nie hobbystycznie, ale czy musi się to odbywać kosztem naszego kosztem naszego zdrowia? Dla maksymalizacji zysków poszukuje się zamienniki składników, które mało tego, że nie mają wartości odżywczych, ale zawierają również ogromne ilości szkodliwych substancji niszczących nasze zdrowie.
Co więcej, te zamienniki tylko oszukują nasze kubki smakowe, potwierdzi to każdy kto zmienił nawyki żywieniowe i z powrotem spróbował jakiegoś chemicznego potworka. I nie mam na myśli tylko czekolad, dżemów, czy chociażby piwa.
Mam na myśli również warzywa, owoce, nabiał. Produkty te również staram się nabywać bezpośrednio od rolników. Dostępne są one oczywiście tylko sezonow, zgodnie z rytmem natury. Takie produkty – bez nawozów, dodatków, wspomagaczy smaku, wypełniaczy- ciężko jest jednak nabyć w sklepie, jeśli już, to po kosmicznie wysokiej cenie. Dlatego starajmy się zakupywać tego typu produkty na lokalnych bazarach, w kooperatywach spożywczych,  na eventach organizowanych przez ludzi którym chce się walczyć o lepsze jutro naszego pożywienia.
produkty lokalne 99
Niestety nasz rząd stoi murem w obronie wielkich producentów. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem (Rozporządzenie Komisji Europejskiej WE 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych, Sprzedaż bezpośrednia – Rozporządzenie 1393 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warunki działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL) – Rozporządzenie 753 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) nie możesz kupić bezpośrednio od rolnika wytwórcy, który nie prowadzi firmy, takich produktów jak:
 • dżemy, konfitury, soki, miód;
 • przetwory domowe, przeciery;
 • mąki, kasze;
 • mięsa surowe (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną);
 • wędliny, pasztety;
 • oleje;
 • przetwory mleczne;
 • domowy chleb;
 • domowe nalewki, cydry, wina
W innych krajach typu Francja, Słowacja, Włochy, czy Hiszpania nie tylko tego zakazu nie ma, ale są dodatkowe ułatwienia dla rolników. W Polsce rolnik może sprzedać jabłko, jednak jeśli ma ich znacznie więcej nie może już sprzedać soku, czy dżemu z tych jabłek. Lepiej, żeby je wyrzucił?
Te utrudnienia prowadzone są oczywiście w celu ochrony konsumenta <ironia>. Bo przecież produkcja wędliny przez rolnika bez ścisłego nadzoru jest wysoce niebezpieczna i stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Inaczej się ma sprawa z wyrobem, który możemy nabyć w sklepie. Produkt z zawartością mięsa w ilości 40% z dodatkiem całej masy szkodliwych substancji nie stanowi już zagrożenia bo jest kontrolowany<ironia again>. Czy wierzycie, że rolnik dla którego jedyną reklamą jest marketing szeptany mógłby sobie pozwolić na oszustwa i sprzedawanie nieświeżych produktów?
Ale jest światełko w tunelu. Możemy mieć wpływ na rozwój rolnictwa lokalnego!
Jesli to co ląduje na Twoim talerzu nie jest Ci obojętne podpisz petycję:
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie! Podróż dookoła świata rozpoczyna się od pierwszego kroku. Zamiast biadolić-działajmy!
Petycja i pewne źródła informacji pochodzą ze strony: http://iozn.pl/ której lekurę polecam!
Żródła zdjęć:
http://krakow.gazeta.pl
http://lovekrakow.pl
 • Świetny strona naprawde – duzo sie dowiedziałem

  • admin

   Bardzo miło mi to słyszeć. Będzie mi miło jeśli na stałe z nami zostaniesz swietna/swietny :-)