Jeśli Chcesz Być Zdrowy – Poprzytulaj Się

Do partnera, dzieci, kota, psa, drzewa, do czegokolwiek. Przytulanie ma terapeutyczną moc. O mocy przytulania kotów pisałam bardzo dawno temu tutaj. Czy zauważyliście, że dzieci czasem bawią się, po czym rzucają wszystko, biegną do rodziców, mocno się przytulają i wracają do zabawy? Dzieci mnóstwo rzeczy robią instynktownie.

Dzieci, które w dzieciństwie nie doświadczają dotyku i czułości chorują na chorobę sierocą. To dowodzi, że do prawidłowego rozwoju człowiek potrzebuje nie tylko mleka, ale też czułego dotyku. Przytulanie wyzwala wydzielanie oksytocyny, dzięki temu jesteśmy bardziej szczęśliwi.

Przytulanie zmniejsza skutki stresu, obniża ciśnienie krwi, spowalnia pracę serca. A to wszystko za sprawą kortyzolu – „hormonu stresu”, którego poziom obniża się pod wpływem przytulania.

dotykanie ma moc leczniczą

„By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.

By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.

By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.”

Virginia Satir

Ma sens, ale po co liczyć? Lepiej po prostu się przytulać. Szukamy szczęścia w podróżach, drogich błyskotkach, wypicowanych samochodach. Szukamy zdrowia w magicznych superfoods zza oceanu po kosmicznie wysokich cenach. A tymczasem to co najcenniejsze i dające nam zdrowie jest zazwyczaj za darmo i na wyciągnięcie ręki. Zdecydowanie do tej listy należy przytulanie. Hmm, lista zdrowych i cennych rzeczy za darmo? Muszę ją opublikować kiedyś na blogu :-)

Dużo przytulasów kochani!