Jak Sami Pozbywamy Się Energi Życiowej i Jak Temu Zapobiec

Czy Wy też zauważyliście, że niektórzy z Waszych bliskich nie żyją, ale „jakoś funkcjonują”? Biegają jak pies za własnym ogonem czasami nie wiedząc tak naprawdę gdzie biegną. Nie zdajemy sobie sprawy, że energia jaką codziennie zużywamy to nie tylko kilokalorie, które możemy uzupełnić po siłowni kosmicznie drogim batonikiem energetycznym (raw of kors:-)). Codziennie marnotrawimy naszą energię życiową na bezsensowne czynności takie jak: porównywanie się z innymi, kłótnie, zaspokajanie ambicji innych, (albo całego świata), żale, gorycz, rozczarowania, rozpamiętywanie przeszłości, nakładanie na siebie nadmiaru obowiązków. itp, itd…

życiowa energia

Szczególnie zauważalne jest to w przypadku kobiet. Emancypantki zrobiły nam wielką robotę, nie powiem, ale zauważyłam, że niektóre kobiety mają gorzej niż przed wyzwoleniem. Nadal muszą dbać o swojego męża jak o relikwie, pilnować, by w domu wszystko hulało jak należy, a do tego mają ambicje zawodowe, chcą wyglądać jak Ania Lewandowska, mieć brzuch jak Ewa Chodakowska i w ogóle być jak znane blogerki z instagrama. Mission impossible. W efekcie jadą na wiecznym kredycie energetycznym. O tym, że zasoby energetyczne kobiet są ograniczone świetnie pisze autorka książki Równowaga twoich hormonów, równowaga twojego życia, Claudia Welch. Tłumaczy ona, że każdy z nas ma ograniczony zasób energetyczny, a tyczy się to szczególnie kobiet. I wiecie jaki mam dowód na potwierdzenie tej tezy? Ciąża, poród, macierzyństwo. Ciąża to gigantyczny wydatek energetyczny, poród obciąża dodatkowo zarówno psychikę jak i ciało, a macierzyństwo, szczególnie na samym początku choć piękne, jest najbardziej wymagającym etapem w życiu kobiety. I nie przemówi do mnie argument, że dawniej kobiety pracowały fizycznie niemalże do końca ciąży. To była praca fizyczna, która przy prawidłowo przebiegającej ciąży nie stanowiła dodatkowego obciążenia. Obecnie kobieta jest w czwartym miesiącu i w plannerze na najbliższe miesiące już uwzględnia zrzucenie wagi w kilka tygodni po porodzie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak takie błahe sprawy obciążają nas emocjonalnie. Wyśrubowane plany i ambicje co do których spełnienia nie mamy pewności. A takich spraw jest mnóstwo. Piszę to bazując na swoim przykładzie i obserwując moje otoczenie. Od kiedy zaczęłam pracować z energią, obserwuję swoje ciało, zdaję sobie sprawę, że w przeszłości wielokrotnie sama wyrządzałam sobie krzywdę. Osobiście nie miałam nigdy wygórowanych wymagań zawodowych i życiowych wobec siebie, ale zdaję sobie sprawę, że mimo wszystko i tak zbyt wiele od siebie wymagałam. Niestety wśród kobiet z których praca wyssała całą energię zaobserwowałam przykre zjawisko, nie mają jej na macierzyństwo, po prostu nie dają rady. To jest przytłaczające, bo tu nie chodzi o to, że one zrobiły to celowo, to się dzieje nieświadomie. Problem w tym, że za bardzo pędzimy i nie mamy czasu się sobie przyjrzeć i zastanowić. Albo zadać sobie kilka istotnych pytań.

DALAJLAMA

Na początek w ramach refleksji 10 złodziei energii według Dalajlamy:

1. Osoby, które męczą nas, ponieważ ciągle narzekają

2. Zaciąganie długów, które ograbiają nas ze spokoju

3. Obiecywanie czegoś co do czego nie mamy pewności, że będziemy w stanie spełnić

4. Brak asertywności i podejmowanie się działań na które nie mamy ochoty

5. Brak odpoczynku, gdy go potrzebujemy

6. Życie w bałaganie i chaosie zbędnych rzeczy

7. Zaniedbywanie zdrowia z powodu braku czasu na uprawianie sportu i zdrowe odżywianie

8. Nie stawianie czoła toksycznym i trudnym sytuacjom

9. Wytrzymywanie na siłę sytuacji, o których wiemy, że nie jesteśmy w stanie ich zmienić

10. Chowanie urazy i niechęć do przebaczania

Mówi Wam to coś? Banalne i mądre w swej prostocie. Takie rzeczy lubię. Skłania do refleksji.

Jak zwiększyć poziom energii w swoim ciele?

Czytaliście moją recenzję książki Cztery umowy? Nie? Więc zacznijcie od tego. Mnóstwo tam mądrości. W książce. No i siłą rzeczy w recenzji :-) Naprawdę gorąco polecam Ci ją przeczytać. Pozwolę sobie skopiować ten cytat, który jest dokładnie „w punkt”.

Każdego dnia budzimy się z określoną ilością fizycznej, psychicznej i duchowej energii, którą wydatkujemy w ciągu dnia. Jeśli pozwolimy emocjom, by wyzuły nas z energii, nie odnajdziemy w sobie sił na odmianę naszego życia, ani na danie czegokolwiek innego innym. 

energia z drzew

Co jeszcze?

Przestań rozpatrywać przeszłość

Było. Minęło. Stało się. Możesz coś zmienić? Tak? Zrób to! Nie? Zapomnij! Rozpamiętywanie przeszłości to jeden z największych złodziei energii!

Zapomnij i rozpocznij działanie nad tym co ma się wydarzyć.

Fajnie widać to na grafie, który przyczynił się do zmiany mojego poglądu na problemy, zajrzyj koniecznie >>

Zastanów się co jest najważniejsze dla Ciebie.

Nie dla mamy, taty, cioci, szefa, sąsiadki, czy księdza. Nie da się zadowolić wszystkich. Tak samo jak nie ma telewizora z funkcją robienia shake’ów, chłodzenia sałaty, mycia podłóg i masowania głowy, tak samo Ty nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego i zadowolić wszystkich. Więc jeśli masz wybierać, może w pierwszej kolejności w ramach zdrowego rozsądku spójrz na to co dla Ciebie jest najważniejsze. I jeśli nie rani to uczuć innych, nie analizuj. Ja wiem, że przyjaciółka to przyjaciółka, mama jest w naszym życiu hiperważna, a mąż to życiowy partner, ale jeśli dotychczas pracowałaś w korpo i byłaś nieszczęśliwa, a czujesz, że przycinanie grzywek małym york’om da Ci radość w życiu, otwieraj do cholery ten salon piękności dla psów.

To Ty, a nie nikt inny jest odpowiedzialny za Twoje życie.

Weź w końcu za nie odpowiedzialność, ale z głową. Tworzysz to, na czym się koncentrujesz. Więc jeśli się skupiasz na tym, że ludzie w korkach są beznadziejni, w Twoim życiu takie wydarzenia będą pojawiały się niezwykle często. Koncentrowanie się na problemach, a już szczególnie tych istniejących tylko w naszej głowie to skuteczny złodziej energii życiowej.

Zmianę świata rozpocznij od zmiany siebie.

Chcemy uchronić przed złem (w naszym mniemaniu) swoich bliskich, a gdy oni nie sprostają naszym oczekiwaniom czujemy się bezsilni i źli. Może Twoja przyjaciółka nie dojrzała jeszcze do tego, żeby odciąć się od toksycznych relacji, a mąż uwielbiający krwistego steka ma czas na zrozumienie, że pyszny posiłek niekoniecznie musi być obkupiony cierpieniem zwierząt. Próba uszczęśliwiania świata na siłę, według naszej skali szczęścia jest jak stara lodówka, zżera niewyobrażalne ilości energii.

Twoje życie jest efektem Twoich działań.

Analogicznie do powyższego. To nie wina Twojej przyjaciółki, czy mamy, że jesteś w takim, a nie innym miejscu w życiu. Być może to przez chłopaka nie poszłaś na studia i uważasz, że zmarnowałaś swoje życie. Ale to tak naprawdę nie wina Twojego chłopaka, prawdopodobnie w tym czasie zrobiłaś tak, a nie inaczej, bo podświadomie czułaś, że wówczas na to zasługujesz. W swoim życiu zauważyłam to na przykładzie pracy, zarabiałam śmieszne pieniądze jak uważałam, że mało sobą reprezentuję. Jak ogarnęłam, że jest zupełnie inaczej moja sytuacja finansowa diametralnie się zmieniła.

Tu i teraz

To jest chwila, która powinna być aktualnie dla Ciebie najważniejsza. Planowanie jest ważne, ale ważniejsze jest życie w chwili obecnej. Życie nabrało tak wielkiego tępa, że ludzie nie potrafią cieszyć się osiągnięciami. Fajnie jest dążyć do rozwoju, ale nie za wszelką cenę. Zrezygnowałaś z awansu, bo obawiałaś się nadgodzin, a masz małe dziecko? Kurcze szkoda, uwierz, że okazja się jeszcze nadarzy, a tymczasem ciesz się z tego, że masz w domu małego bąbla, za rok już nie będzie taki mały. Moje życie zawodowe jest totalnie podporządkowane dzieciom, pewne sytuacje bardzo pokrzyżowały mi plany, ale trudno. Cieszę się z tego co mam obecnie.

„Złe” doświadczenia też są potrzebne

Człowiek kroczy przez swoje życie, żeby coś zrozumieć, żeby wyciągnąć jakieś wnioski i lekcje (pozdro dla ludzi wierzących w reinkarnację:-)). I jak dostajesz w życiu jakiegoś klapsa to niekoniecznie dlatego, że jesteś jakimś bękartem świata. Prawdopodobnie jest to dla Ciebie jakaś lekcja, spróbuj wyciągnąć z niej wnioski, bo w innym przypadku los będzie musiał znów podsunąć Ci pod nos jakieś perypetie. „Przepracuj” swoje problemy.

Jakże proste, a jakże trudne niekiedy do zrealizowania.

Proponuję, żeby przyjrzeć się powyższym informacjom i poświęcić jeden wieczór na analizę swojego życia.

Naprawdę warto. Pamiętajmy, że nie jesteśmy tylko ciałem. Składamy się również z umysłu i ducha. Aby być zdrowym należy zadbać o wszystkie składowe swojego ciała. Sama nad tym pracuję i widzę ogromne rezultaty. Potrafię na przykład zlokalizować napięcie, gdzie gromadzi się negatywna emocja (serio!) A one zgromadzone w nadmiernej ilości przypomną o sobie w najmniej oczekiwanym momencie. Negatywne emocje, napięcia, stres, tak samo jak toksyny z pożywienia, czy powietrza gnieżdżą się w naszym ciele. Oczyszczajmy się regularnie i dbajmy również o duchową i emocjonalną część naszej osobowości.

Powodzenia kochani!